بازی شب مافیا [0 تا 100 خرید بردگیم مافیا + قوانین بازی و نقش ها]

این روزها همگی، کوچک و بزرگ درباره مافیا شنیده ایم؛ چه مسابقه شب های مافیا از پلتفرم فیلیمو، چه سری اول رقابت های مافیا در شبکه سلامت، چه فیلم های مافیایی و چه بردگیم مافیا !! البته که همه ی این ها از همان بازی مافیا که سالهاست در جمع های خانوادگی بازی میکنیم، نشات گرفته اند. در این مقاله به طور کامل از صفر تا صد بازی مافیا را بررسی میکنیم و نحوه بازی شب مافیا در حالت های کلاسیک، پیشرفته و … را آموزش میدهیم.

بازی مافیا چطور انجام می شود؟

حالت کلاسیک بازی مافیا در واقع حالت ابتدایی و basic این بازی به شمار میرود و شامل دو نقش مافیا و شهروند می باشد که توسط راوی (خدا) گردانده خواهد شد. در این بازی تعدادی نقش منفی (مافیا) در نظر گرفته می شود و تعدادی نقش مثبت (شهروند عادی) به افراد دیگر داده میشود. هدف بازی آن است تا هر گروه با کشتن افراد گروه مقابل، بازی را به سود خود به پایان ببرد. بازی در دو فاز شب و روز انجام میشود که به ترتیب این مراحل را طی خواهد کرد:

بازی مافیا چطور انجام می شوددر آغاز بازی پس از پخش کردن رندوم نقش ها، همه ی شهر چشمان خود را می بندند ( میخوابند ) و مافیا بیدار می شوند تا یکدیگر را بشناسند. سپس با باز شدن چشمان تمام شهر، بازی آغاز می شود. از این لحظه باید با ایجاد سوظن و اتهام به یکدیگر، بازی یکدیگر را تحلیل کنید تا نقش ها را بشناسید؛ شهروندان باید با کمک هم مافیا را تشخیص دهند و در رای گیری پایان هر روز، یک نفر را که احتمال میدهند مافیا ی بازی است را حذف کنند. مافیا ها نیز باید جریان را به سمت شهروندان بکشند تا سایر شهروندان به اشتباه یکدیگر را بکشند. در فاز شب هم مافیا بیدار میشوند و با انتخاب خود، یکی از شهروندان را میکشند ( البته در حالت نیمه پیشرفته یک دکتر وجود دارد تا بتواند هر شب یک نفر را نجات دهد ). با همین منوال بازی پیش خواهد رفت تا در پایان تمام مافیا ها کشته شده و شهروندان پیروز بازی شوند یا تعداد مافیا و شهروند برابر شود و مافیا ها برنده بازی شوند.

 

بازی کلاسیک مافیا و بازی پیشرفته آن ( بردگیم شب مافیا ) چه تفاوتی با هم دارند؟

همانطور که اشاره شد، نسخه کلاسیک بازی مافیا با کاغذ و ورق انجام میشد و همین دو نقش ابتدایی را داشت. اما با پیشرفته شدن و همه گیری بازی مافیا، نسخه های کاملتر، جذاب تر و با نقش های بیشتری ارائه شد. در ابتدا نقش های دکتر و کارآگاه به همان حالت کلاسیک افزوده شد و بازی جذابیت بیشتری کسب کرد. اما همچنان بازیکنان مافیا اقناع نشدند و به مرور بازی رومیزی و بردگیم شب های مافیا ارائه شد. نسخه پیشرفته مافیا در سبک بازی تفاوتی با حالت کلاسیک ندارد؛ صرفا تعداد نقش ها بیشتر شده و به صورت کارتی نقش ها ارائه میشوند. بردگیم شب مافیا توسط شرکت “جواهری” ارائه شده که به صورت انحصاری آن را عرضه کرده. این بازی حتی در سایت معتبر BGG که مرجع اصلی اطلاعات بردگیم ها و بازی های رومیزی است، به ثبت رسیده و نسخه ای تماما ایرانی است. در ادامه به تاریخچه بازی مافیا می پردازیم و سپس حالت پیشرفته آن را با توضیح تمام نقش ها، بررسی می کنیم.

خواندن این مطلب
تاثیر خرید گربه و حیوانات خانگی برای کودکان [معرفی 6 نژاد برتر گربه]

تاریخچه بازی مافیا

بازی مافیا برای اولین بار توسط دمیتری دیویدوف در سال 1986 روانشناس روس تبار در میان جنگ سرد شوروی و آمریکا ارائه شد. هدف این بازی در واقع ارزیابی افرادی بود که در موقعیت های استرسی قرار می گرفتند و مجبور به دروغ گفتن می شدند. در ابتدا بازی مافیا در دانشگاه مسکو عرضه شد و در همان سال اول به قدری محبوب شد که در تمام کلاس ها، خوابگاه ها، زنگ های استراحت و اوقات تفریح اردوگاهی بازی می شد. پس تا اینجا متوجه شدیم که بازی مافیا، ایرانی نیست و ریشه روسی دارد ! ( البته نسخه پیشرفته آن کاملا ایرانی است، ولی ایده اصلی ایرانی نبوده ).

بعد از گذشت حدود 4 سال و در سال 1990 میلادی با فروپاشی شوروی و پایان جنگ سرد، این بازی با اقبال عمومی مواجه شد. در واقع بخاطر همین تم جنگی، مافیایی و جنایی که بازی داشت و مرتبط با وقایع و اتفاقات آن دوره بود، استقبال فزاینده ای از آن شد تا جایی که در سراسر اروپا و آسیای مرکزی این بازی انجام میشد و نهایتا به آمریکا و قاره های دیگر نیز رسید. زمانی که بازی مافیا به آمریکا وارد شد، زمان زیادی طول نکشید تا کارگردان اصالتا ایرانی مقیم آمریکا یعنی محمد (تونی) زرین دست، فیلمی به نام werewolf را ساخت. این فیلم در واقع برگرفته از داستان اصلی بازی مافیا ولی با تم حمله گرگینه ها به روستائیان ( برامده از افسانه های قدیمی امریکایی ) بود که آن هم مورد توجه زیادی قرار گرفت. کمی بعد تر افسانه های این  نویسنده معروف، اندرو پلاتکین، بازی مافیا و فیلم ورولف جمیعا بازی werewolf را حاصل شدند که زاده ی تد آلسپچ بود. این بازی مافیایی نیز با استقبال گسترده ای از مردم آمریکا روبرو شد و راه را برای بازی های مافیایی دیگر و نسخه های دیگر این بازی باز کرد.

اما بازی مافیا چطور به ایران آمد؟

همانطور که اشاره شد، نسخه کلاسیک بازی مافیا در اوایل دهه هشتاد مانند سایر جهان به یکباره وارد ایران شد و این بازی به همان صورت ابتدایی و با کاغذ، در گوشه گوشه کشور و جمع های مختلف بازی میشد. اما در سال 1395 اشکان جواهری توانست با جمع آوری تمام این ایده ها و افزودن بخش های جدید، همین بازی پیشرفته مافیا به نام بردگیم شب مافیا را ارائه دهد. البته که پس از آن، بازی های مافیایی مختلفی توسط کمپانی جواهری و سایر شرکت های تولیدکننده بازی ارائه شد که از مهمترین آنها میتوان به دخان، آخرین ایستگاه و … اشاره کرد. امروز کلمه “بازی مافیا” به قدری گسترده شده که حتی کودکان هم اگر این بازی را انجام نداده باشند، حداقل یک قسمت از انجام این بازی را دیده اند.

قوانین و نقش های بازی و بردگیم شب مافیا

قوانین و نقش های بازی و بردگیم شب مافیاچگونه باید نقش دیگران را تشخیص دهیم؟ سوال مهم بازی مافیا همین است.

همانطور که اشاره کردیم، بازی مافیا در دو فاز شب و روز انجام میشود و در آن باید نقش های مقابل را حدس زده و به حذف آنان بپردازیم.

خدا (god) یا راوی در بازی مافیا کارت های بازی را پخش میکند و هر کس نقش خود را میبیند. سپس در پایان هر روز با رای گیری، شهروندان فرصت دارند مافیا را بیرون کنند؛ از طرفی مافیا هر شب میتوانند یک نفر را با انتخاب خود بکشند و به شرطی که دکتر او را نجات ندهد، در صبح فردا از بازی خارج می شود. در همان شب نیز کارآگاه بازی میتواند با استعلام یک نفر از خدا، نقش او را ( که مافیا هست یا خیر ) بپرسد. اما بیایید نقش های بردگیم مافیا را کاملتر ببینیم:

 

راوی یا خدا ( god ) در بازی مافیا

در بازی نقش گرداننده را دارد و اتفاقات بازی را کنترل کرده و به اطلاع بازیکنان می رساند. او همه را میشناسد و هدایت بازی را بر عهده دارد؛ البته که نباید طوری رفتار کند تا به کسی چیزی القا شود.

خواندن این مطلب
 انواع مکانیزم های بازی های رومیزی و بازی های فکری برای کودکان

کارآگاه در مافیای نیمه کلاسیک

کارآگاه در تیم شهروندان است و هر شب توسط خدا یا لرد بیدار میشود. او با اشاره و طوری که کسی نقش او را متوجه نشود، مافیا بودن یا نبودن یک نفر را از خدا استعلام میگیرد و می پرسد. خدا هم میتواند همان شب یا فردا صبح نتیجه استعلام را اعلام کند. ضمنا؛ نتیجه استعلام گادفادر همیشه منفی خواهد بود. در واقع این ویژگی خاص گادفادر در تیم مافیاست.

نقش دکتر در مافیای نیمه پیشرفته

دکتر نیز مثل کارآگاه در شب به دستور خدا از خواب بیدار می شود و همانطور که پیشتر گفتیم، با انتخاب یک نفر او را از مرگ توسط مافیا نجات میدهد. در روز بعد راوی و خدا، با اشاره به اینکه آیا کسی کشته شده یا نه و اینکه فرد کشته شده چه کسیست، بازی را پیش میبرد. نقش دکتر از نقش های مهم برای شهروندان است و باید بسیار مراقب باشد تا توسط مافیا شناسایی نشده و کشته نشود؛ ضمنا دکتر در تمام طول بازی مافیا، تنها میتواند یک بار خود را نجات دهد!

گادفادر در مافیا

به این نقش، پدرخوانده یا رییس مافیا هم گفته میشود. گادفادر در واقع یکی از اعضای تیم مافیا بوده که استعلام کارآگاه برای او همواره منفی خواهد بود. یعنی هیچوقت کارآگاه نمیتواند نقش او را حدس بزند و از مافیاهای سخت به حساب می آید.

رویین تن یا زره پوش در مافیا

رویین تن از قوی ترین شهروندان بازی است که میتواند خود را نامیرا کند. رویین تن میتواند بعد از یک بار کشته شدن توسط مافیا، زنده بماند و به بازی ادامه دهد. این امر در روز بعد، مافیا را کاملا گیج خواهد کرد که آیا فردی که به او شلیک کرده اند و کشته نشده است، رویین تن بوده یا دکتر او را نجات داده است!!

تروریست مافیا

نقش تروریست هم یکی از اعضای مافیاست که در استعلام توسط کارآگاه مثبت اعلام میشود. او میتواند بعد از مرگ در رای گیری فاز روز، یک نفر دیگر را با خود بکشد و اصطلاحا او را ترور کند.

پکیج-شب-مافیانقش اسنایپر و تک تیرانداز در مافیا

اسنایپر یکی از اعضای تیم شهروندان است که بسته به تعداد بازیکنان، تعدادی تیر در تفنگ خود دارد. او میتواند شب به یک نفر شلیک کند؛ نکته مهم این است که اگر او یکی از افراد مافیا را بکشد، آن شخص مافیایی کشته خواهد شد اما اگر به اشتباه یکی از شهروندان را بکشد، خود او کشته میشود و از بازی خارج می گردد. اولویت نقش ها توسط خدا تعیین می شود و باید دید اول چه کسی را بیدار میکند!

نقش ناتاشا یا روانشناس در بردگیم مافیا

ناتاشا یکی از نقش های عجیب بازی مافیاست. با اینکه روانشناس در تیم شهروندان محسوب میشود، اما نقش سیاه آنان است. ناتاشا قرار است به مافیا کمک کند؛ اما او نه به تیم شهروند و نه به مافیا معرفی نمیشود. همچنین استعلام او از طرف کارآگاه هم منفی خواهد بود ( چرا که عضو تیم شهروندان است ). وظیفه روانشناس این است که شب ها که به دستور خدا بیدار میشود، یک نفر را انتخاب کند و او را اصطلاحا سایلنت نماید! فردی که سایلنت شود نمیتواند در روز بعد نه صحبت کند، نه رای دهد و نه ری اکشنی نشان دهد. در غیر اینصورت به دستور خدا از بازی حذف میشود. ناتاشا نمیتواند یک نفر را دو شب پشت هم سایلنت کند.

کشیش در مافیا

کشیش هم مانند ناتاشاست اما نقشی مخالف او دارد. در واقع کشیش هم عضو گروه شهروندان است و در شبی که توسط خدا بیدار میشود، میتواند یک نفر را که حدس میزند توسط ناتاشا سایلنت شده، انتخاب کند و عمل روانشناس را بی اثر کند.

نقش ساقی در مافیا

ساقی یکی از اعضای تیم شهروندان است. زمانی که شب، ساقی توسط خدا بیدار میشود، یک نفر را انتخاب میکند و او را مست میکند! اما این مست شدن چه عواقبی دارد؟ اگر انتخاب او گادفادر از مافیا باشد، شلیک گادفادر بی اثر خواهد بود. اگر او ناتاشا را انتخاب کند، آن شب ناتاشا نه تنها نمیتواند کسی را ساکت کند، بلکه خودش سایلنت میشود. اگر کارآگاه را انتخاب کند، استعلام او برعکس خواهد بود. اگر تروریست را انتخاب کند، در صورتیکه فردای آن روز کسی را بکشد، آن فرد کشته نخواهد شد. اگر دکتر را انتخاب کند، درمان او را بی اثر میکند. پس باید ساقی خیلی مراقب باشد تا افراد با نقش مثبت را انتخاب نکند. ضمنا ساقی هم نمیتواند در دو شب متوالی یک نفر را انتخاب کند.

خواندن این مطلب
 انواع مکانیزم های بازی های رومیزی و بازی های فکری برای کودکان

دزد در بازی مافیا

دزد هم مانند دیگر نقش ها شب توسط خدا بیدار می شود و دو نفر را انتخاب میکند. پس از انتخاب این دو نفر، قدرت نفر اول روی نفر دوم اعمال میشود. یعنی اگر نفر اول گادفادر باشد، نفر دوم با تیر او کشته میشود. اگر نفر اول اسنایپر باشد، نفر دوم اسنایپ میشود. اگر نفر اول دکتر باشد، دومی نجات یافته و سیو میشود و به همین ترتیب…. اما اگر نفر اولی که انتخاب میکند کارآگاه باشد، دزد دستگیر و کشته می شود. دزد هم یکی از نقش های سیاه شهروندان در بازی مافیا است.

بردگیم مافیا نقش های بسیار زیادی دارد که تنها بخشی از آنها را اشاره کردیم. برخی نقش های دیگر آن هم به صورت زیر است که البته توضیح کامل آنها در کارتهای بازی در بردگیم مافیا وجود دارد:

نقش های شهروندی در بردگیم مافیا (30 نقش عادی در Mafia)

 1. شهروند ساده
 2. – دکتر –
 3. افیون
 4. – کارآگاه
 5. – فدایی
 6. – کلانتر
 7. – جادوگر
 8. – دست کج
 9. – قهرمان –
 10. شهردار
 11. – قاضی –
 12. گردن کلفت
 13. – دندانپزشک
 14. – افشاگر –
 15. گورکن –
 16. کارآگاه ویژه
 17. – ناقل –
 18. زندان بان –
 19. فرشته نجات
 20. – هوادار –
 21. صبا –
 22. نخبه
 23. – وکیل –
 24. جاسوس
 25. – نانوا –
 26. کشیش –
 27. پرستار –
 28. قرنطینه چی
 29. – شکارچی
 30. – سیمین

نقش های منفی مافیایی در بردگیم مافیا

 • مافیا –
 • رئیس مافیا
 • – شاه کش
 • – معشوقه
 • – روانکاو
 • – جلب –
 • قاتل حرفه ای
 • – سیاه زخم
 • – داروساز
 • – آمپول زن

نقش های نیمه مستقل و خاکستری در بردگیم مافیا

 • جانی
 • – مجهول
 • – همزاد
 • – مریض

نقش های مستقل در بردگیم شب مافیا

 • -هزارچهره
 • – نایب
 • – شیطان صفت
 • – جوکر
 • – گرگ نما
 • – دورگه
 • – سندیکا
 • – عماد
 • – کرونا

بازی Mafia شامل چه کارت هایی هست ؟بازی Mafia شامل چه کارت هایی هست ؟

کارتهای تیم مافیا شامل گادفادر، دزد، ناتاشا، مذاکره کننده و تروریست میشن و تیم شهروندان هم شامل نانوا، جادوگر، نانوا، کارآگاه، دکتر، شهردار، کشیش، تک تیرانداز، جوکر و … هست. هر کدوم از این کارتها یه نقش متفاوت دارن و قابلیت های منحصر بفردشون هیچ بازی ای رو شبیه سری قبلش نمیکنه.

جمع بندی بازی مافیا

البته که وجود تمام این نقش ها بسیار کار را پیچیده و کنترل را سخت میکند. اما با تعداد بالا میتوانید نقش های مدنظر را وارد بازی کنید و از بردگیم شب مافیا لذت ببرید. مافیا سالهاست که در حال بازی و پیشرفت است که هر روز طرفداران بیشتری جلب میکند. کافیست با نگاه به چشمان افراد، ضمیر آنها را بخوانید، شب را بیدار شوید و نقش خود را انجام دهید، روز ها با صحبت های منطقی جریان سازی کنید و نهایتا با رای گیری، تیم مقابل خود را حذف کنید. برای بازی مافیا لازم نیست حتما بردگیم شب مافیا را داشته باشید، با همین قلم و کاغذ هم میتوان یک مافیای خوب بازی کرد. ضمنا بازی های آنلاین مافیا و یا اپلیکیشن های نقش های مافیا و پخش کردن کارت (Mafia) نیز در فضای آنلاین برای دانلود وجود دارد.

این بازی شب مافیا همچنین اکسپنشن و افزونه های مختلفی نیز دارد که میتوانید آنها را جداگانه تهیه کرده و به بازی اضافه کنید. فراموش نکنید که درست است این بازی بیشتر مخصوص بزرگترها است، اما نباید از آموزش آن به منظور باز شدن ذهن کودکان غافل شد.

رده سنی کشور سازنده مدت زمان بازی درجه سختی دسته بندی تعداد بازیکن
10+ ایران (برگرفته از روسیه) 30 تا 90 دقیقه 3.5 از 5 مافیایی 5 تا 40 نفر

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست