اسباب بازی

قوانین بازی مافیا [0 تا 100 خرید بردگیم شب مافیا + معرفی نقش ها]

۷ دیدگاه

این روزها همگی، کوچک و بزرگ درباره مافیا شنیده ایم؛ چه مسابقه شب های مافیا از پلتفرم فیلیمو، چه سری اول رقابت های مافیا در شبکه سلامت، چه فیلم های مافیایی و چه بردگیم مافیا !! البته که همه ی این ها از همان بازی مافیا که سالهاست در جمع های خانوادگی بازی میکنیم، نشات گرفته اند. در این مقاله به طور کامل از صفر تا صد قوانین بازی مافیا را بررسی میکنیم و نحوه بازی شب مافیا در حالت های کلاسیک، پیشرفته و … را آموزش میدهیم. در واقع اینجا قرار است به این سوالات پاسخ دهیم که؛ بازی مافیا چیست؟ قوانین بازی مافیا چیست؟ نحوه بازی مافیا چگونه است و آموزش بازی مافیا را کامل با هم طی کنیم.

محتوا پنهان

قوانین بازی مافیا چیست و نحوه بازی مافیا چگونه است؟

حالت کلاسیک بازی مافیا در واقع حالت ابتدایی و basic این بازی به شمار میرود و شامل دو نقش مافیا و شهروند می باشد که توسط راوی (خدا) گردانده خواهد شد. در این بازی تعدادی نقش منفی (مافیا) در نظر گرفته می شود و تعدادی نقش مثبت (شهروند عادی) به افراد دیگر داده میشود. هدف بازی آن است تا هر گروه به کمک کارت های بازی شب های مافیا نقش خود را بخواند و با کشتن افراد گروه مقابل، بازی را به سود خود به پایان ببرد. بازی در دو فاز شب و روز انجام میشود که به ترتیب این مراحل را طی خواهد کرد:

بازی مافیا چطور انجام می شودبه عنوان اولین قدم در آموزش بازی مافیا ؛ در آغاز بازی پس از پخش کردن رندوم نقش ها، همه ی شهر چشمان خود را می بندند ( میخوابند ) و مافیا بیدار می شوند تا یکدیگر را بشناسند. سپس با باز شدن چشمان تمام شهر، بازی آغاز می شود. از این لحظه باید با ایجاد سوظن و اتهام به یکدیگر، بازی یکدیگر را تحلیل کنید تا نقش ها را بشناسید؛ شهروندان باید با کمک هم مافیا را تشخیص دهند و در رای گیری پایان هر روز، یک نفر را که احتمال میدهند مافیا ی بازی است را حذف کنند. مافیا ها نیز باید جریان را به سمت شهروندان بکشند تا سایر شهروندان به اشتباه یکدیگر را بکشند. در فاز شب هم مافیا بیدار میشوند و با انتخاب خود، یکی از شهروندان را میکشند ( البته در حالت نیمه پیشرفته یک دکتر وجود دارد تا بتواند هر شب یک نفر را نجات دهد ). با همین منوال بازی پیش خواهد رفت تا در پایان تمام مافیا ها کشته شده و شهروندان پیروز بازی شوند یا تعداد مافیا و شهروند برابر شود و مافیا ها برنده بازی شوند. قوانین بازی مافیا بسیار ساده هستند و در ادامه بیشتر به آن ها و همچنین معرفی کارت های بازی شب های مافیا خواهیم پرداخت. شاید این ساده ترین نحوه بازی مافیا بوده که میتواند بسیار پیشرفته تر هم باشد.

 

بازی کلاسیک مافیا و بازی پیشرفته آن ( بردگیم شب مافیا ) چه تفاوتی با هم دارند؟

همانطور که اشاره شد، نسخه کلاسیک بازی مافیا با کاغذ و ورق انجام میشد و همین دو نقش ابتدایی را داشت. اما با پیشرفته شدن و همه گیری بازی مافیا، نسخه های کاملتر، جذاب تر و با نقش های بیشتری ارائه شد. در ابتدا نقش های دکتر و کارآگاه به همان حالت کلاسیک افزوده شد و بازی جذابیت بیشتری کسب کرد. اما همچنان بازیکنان مافیا اقناع نشدند و به مرور بازی رومیزی و بردگیم شب های مافیا ارائه شد. نسخه پیشرفته مافیا در سبک بازی تفاوتی با حالت کلاسیک ندارد؛ صرفا تعداد نقش ها مثل نقش ساقی در مافیا بیشتر شده و به صورت کارتی نقش ها ارائه میشوند. بردگیم شب مافیا توسط شرکت “جواهری” ارائه شده که به صورت انحصاری آن را عرضه کرده. این بازی حتی در سایت معتبر BGG که مرجع اصلی اطلاعات بردگیم ها و بازی های رومیزی است، به ثبت رسیده و نسخه ای تماما ایرانی است. در ادامه به تاریخچه بازی مافیا می پردازیم و سپس حالت پیشرفته آن را با توضیح تمام نقش ها، بررسی می کنیم. اما تاریخ بازی مافیا چیست؟

خواندن این مطلب
راهنمای خرید بردگیم ( معرفی بهترین بازیهای فکری رومیزی )

تاریخچه بازی مافیا چیست

بازی مافیا برای اولین بار توسط دمیتری دیویدوف در سال 1986 روانشناس روس تبار در میان جنگ سرد شوروی و آمریکا ارائه شد. هدف این بازی در واقع ارزیابی افرادی بود که در موقعیت های استرسی قرار می گرفتند و مجبور به دروغ گفتن می شدند. در ابتدا بازی مافیا در دانشگاه مسکو عرضه شد و در همان سال اول به قدری محبوب شد که در تمام کلاس ها، خوابگاه ها، زنگ های استراحت و اوقات تفریح اردوگاهی بازی می شد. پس تا اینجا متوجه شدیم که بازی مافیا، ایرانی نیست و ریشه روسی دارد ! ( البته نسخه پیشرفته آن یعنی بازی کارتی مافیا کاملا ایرانی است، ولی ایده اصلی ایرانی نبوده و قوانین بازی مافیای اصلی منشا خارجی دارد ).

بعد از گذشت حدود 4 سال و در سال 1990 میلادی با فروپاشی شوروی و پایان جنگ سرد، این بازی با اقبال عمومی مواجه شد. در واقع بخاطر همین تم جنگی، مافیایی و جنایی که بازی داشت و مرتبط با وقایع و اتفاقات آن دوره بود، استقبال فزاینده ای از آن شد تا جایی که در سراسر اروپا و آسیای مرکزی این بازی انجام میشد و نهایتا به آمریکا و قاره های دیگر نیز رسید. زمانی که بازی مافیا به آمریکا وارد شد، زمان زیادی طول نکشید تا کارگردان اصالتا ایرانی مقیم آمریکا یعنی محمد (تونی) زرین دست، فیلمی به نام werewolf را ساخت. این فیلم در واقع برگرفته از داستان اصلی بازی مافیا ولی با تم حمله گرگینه ها به روستائیان ( برامده از افسانه های قدیمی امریکایی ) بود که آن هم مورد توجه زیادی قرار گرفت. کمی بعد تر افسانه های این  نویسنده معروف، اندرو پلاتکین، بازی مافیا و فیلم ورولف جمیعا بازی werewolf را حاصل شدند که زاده ی تد آلسپچ بود. این بازی مافیایی نیز با استقبال گسترده ای از مردم آمریکا روبرو شد و راه را برای بازی های مافیایی دیگر و نسخه های دیگر این بازی باز کرد.

اما بازی مافیا چطور به ایران آمد؛ قوانین و نحوه بازی مافیا در ایران

همانطور که اشاره شد، نسخه کلاسیک بازی مافیا در اوایل دهه هشتاد مانند سایر جهان به یکباره وارد ایران شد و این بازی به همان صورت ابتدایی و با کاغذ، در گوشه گوشه کشور و جمع های مختلف بازی میشد. اما در سال 1395 اشکان جواهری توانست با جمع آوری تمام این ایده ها و افزودن بخش های جدید مانند نقش ساقی در مافیا که آن را بسیار جذاب تر کرده بود، همین بازی پیشرفته مافیا به نام بردگیم شب مافیا را با کارت های بازی شب های مافیا ارائه دهد. البته که پس از آن، بازی های مافیایی مختلفی توسط کمپانی جواهری و سایر شرکت های تولیدکننده بازی ارائه شد که از مهمترین آنها میتوان به دخان، آخرین ایستگاه و … اشاره کرد. امروز کلمه “بازی مافیا” به قدری گسترده شده که حتی کودکان هم اگر این بازی را انجام نداده باشند، حداقل یک قسمت از انجام این بازی را دیده اند؛ همین امر باعث شده دانستن قوانین بازی مافیا بیش از پیش اهمیت داشته باشد:

قوانین و نقش های بازی و بردگیم شب مافیا [قوانین بازی مافیا به همراه آموزش مافیا]

قوانین و نقش های بازی و بردگیم شب مافیاچگونه باید نقش دیگران را تشخیص دهیم؟ سوال مهم بازی مافیا همین است.

همانطور که اشاره کردیم، بازی مافیا در دو فاز شب و روز انجام میشود و در آن باید نقش های مقابل را حدس زده و به حذف آنان بپردازیم.

خدا (god) یا راوی در بازی، کارت های بازی شب های مافیا را پخش میکند و هر کس نقش خود را میبیند. سپس در پایان هر روز با رای گیری، شهروندان فرصت دارند مافیا را بیرون کنند؛ از طرفی مافیا هر شب میتوانند یک نفر را با انتخاب خود بکشند و به شرطی که دکتر او را نجات ندهد، در صبح فردا از بازی خارج می شود. در همان شب نیز کارآگاه بازی میتواند با استعلام یک نفر از خدا، نقش او را ( که مافیا هست یا خیر ) بپرسد. اما بیایید کارت های بازی مافیا ( مثل نقش های گوناگون نانوا، تروریست، گادفادر یا حتی نقش ساقی در مافیا و … ) را کاملتر ببینیم:

 

راوی یا خدا ( god ) در بازی مافیا

در بازی نقش گرداننده را دارد و اتفاقات بازی را کنترل کرده و به اطلاع بازیکنان می رساند. او همه را میشناسد و هدایت بازی را بر عهده دارد؛ البته که نباید طوری رفتار کند تا به کسی چیزی القا شود.

کارآگاه در مافیای نیمه کلاسیک

کارآگاه در تیم شهروندان است و هر شب توسط خدا یا لرد بیدار میشود. او با اشاره و طوری که کسی نقش او را متوجه نشود، مافیا بودن یا نبودن یک نفر را از خدا استعلام میگیرد و می پرسد. خدا هم میتواند همان شب یا فردا صبح نتیجه استعلام را اعلام کند. ضمنا؛ نتیجه استعلام گادفادر همیشه منفی خواهد بود. در واقع این ویژگی خاص گادفادر در تیم مافیاست.

خواندن این مطلب
راهنمای خرید فوتبال دستی برای سنین مختلف + 5 مدل فوتبال دستی پرفروش

نقش دکتر در مافیای نیمه پیشرفته

دکتر نیز مثل کارآگاه در شب به دستور خدا از خواب بیدار می شود و همانطور که پیشتر گفتیم، با انتخاب یک نفر او را از مرگ توسط مافیا نجات میدهد. در روز بعد راوی و خدا، با اشاره به اینکه آیا کسی کشته شده یا نه و اینکه فرد کشته شده چه کسیست، بازی را پیش میبرد. نقش دکتر از نقش های مهم برای شهروندان است و باید بسیار مراقب باشد تا توسط مافیا شناسایی نشده و کشته نشود؛ ضمنا دکتر در تمام طول بازی مافیا، تنها میتواند یک بار خود را نجات دهد!

گادفادر در بازی مافیا

به این نقش، پدرخوانده یا رییس مافیا هم گفته میشود. گادفادر در واقع یکی از اعضای تیم مافیا بوده که استعلام کارآگاه برای او همواره منفی خواهد بود. یعنی هیچوقت کارآگاه نمیتواند نقش او را حدس بزند و از مافیاهای سخت به حساب می آید.

رویین تن یا زره پوش در مافیا

رویین تن از قوی ترین شهروندان بازی است که میتواند خود را نامیرا کند. رویین تن میتواند بعد از یک بار کشته شدن توسط مافیا، زنده بماند و به بازی ادامه دهد. این امر در روز بعد، مافیا را کاملا گیج خواهد کرد که آیا فردی که به او شلیک کرده اند و کشته نشده است، رویین تن بوده یا دکتر او را نجات داده است!!

تروریست مافیا

نقش تروریست هم یکی از اعضای مافیاست که در استعلام توسط کارآگاه مثبت اعلام میشود. او میتواند بعد از مرگ در رای گیری فاز روز، یک نفر دیگر را با خود بکشد و اصطلاحا او را ترور کند.

پکیج-شب-مافیانقش اسنایپر و تک تیرانداز در مافیا

اسنایپر یکی از اعضای تیم شهروندان است که بسته به تعداد بازیکنان، تعدادی تیر در تفنگ خود دارد. او میتواند شب به یک نفر شلیک کند؛ نکته مهم این است که اگر او یکی از افراد مافیا را بکشد، آن شخص مافیایی کشته خواهد شد اما اگر به اشتباه یکی از شهروندان را بکشد، خود او کشته میشود و از بازی خارج می گردد. اولویت نقش ها توسط خدا تعیین می شود و باید دید اول چه کسی را بیدار میکند!

نقش ناتاشا یا روانشناس در بردگیم مافیا

ناتاشا یکی از نقش های عجیب بازی مافیاست. با اینکه روانشناس در تیم شهروندان محسوب میشود، اما نقش سیاه آنان است. ناتاشا قرار است به مافیا کمک کند؛ اما او نه به تیم شهروند و نه به مافیا معرفی نمیشود. همچنین استعلام او از طرف کارآگاه هم منفی خواهد بود ( چرا که عضو تیم شهروندان است ). وظیفه روانشناس این است که شب ها که به دستور خدا بیدار میشود، یک نفر را انتخاب کند و او را اصطلاحا سایلنت نماید! فردی که سایلنت شود نمیتواند در روز بعد نه صحبت کند، نه رای دهد و نه ری اکشنی نشان دهد. در غیر اینصورت به دستور خدا از بازی حذف میشود. ناتاشا نمیتواند یک نفر را دو شب پشت هم سایلنت کند.

کشیش در مافیا

کشیش هم مانند ناتاشاست اما نقشی مخالف او دارد. در واقع کشیش هم عضو گروه شهروندان است و در شبی که توسط خدا بیدار میشود، میتواند یک نفر را که حدس میزند توسط ناتاشا سایلنت شده، انتخاب کند و عمل روانشناس را بی اثر کند.

نقش ساقی در مافیا

ساقی یکی از اعضای تیم شهروندان است. زمانی که شب، ساقی توسط خدا بیدار میشود، یک نفر را انتخاب میکند و او را مست میکند! اما این مست شدن چه عواقبی دارد؟ اگر انتخاب او گادفادر از مافیا باشد، شلیک گادفادر بی اثر خواهد بود. اگر او ناتاشا را انتخاب کند، آن شب ناتاشا نه تنها نمیتواند کسی را ساکت کند، بلکه خودش سایلنت میشود. اگر کارآگاه را انتخاب کند، استعلام او برعکس خواهد بود. اگر تروریست را انتخاب کند، در صورتیکه فردای آن روز کسی را بکشد، آن فرد کشته نخواهد شد. اگر دکتر را انتخاب کند، درمان او را بی اثر میکند. پس باید ساقی خیلی مراقب باشد تا افراد با نقش مثبت را انتخاب نکند. ضمنا ساقی هم نمیتواند در دو شب متوالی یک نفر را انتخاب کند. به همین ترتیب ساقی بازی مافیا روی هر نقشی که انتخاب میکند اثر گذار خواهد بود. به طور کلی نقش ساقی در مافیا نقش جذاب و در عین حال سخت و پیچیده ای است. درست است که ساقی در تیم شهروندان می باشد اما انتخاب اشتباه او میتواند به مافیا کمک کند! پس کسی که نقش ساقی در مافیا ( این بازی جذاب ) را دارد، باید هوش و حواس خود را خیلی جمع کند.

دزد در بازی مافیا

دزد هم مانند دیگر نقش ها شب توسط خدا بیدار می شود و دو نفر را انتخاب میکند. پس از انتخاب این دو نفر، قدرت نفر اول روی نفر دوم اعمال میشود. یعنی اگر نفر اول گادفادر باشد، نفر دوم با تیر او کشته میشود. اگر نفر اول اسنایپر باشد، نفر دوم اسنایپ میشود. اگر نفر اول دکتر باشد، دومی نجات یافته و سیو میشود و به همین ترتیب…. اما اگر نفر اولی که انتخاب میکند کارآگاه باشد، دزد دستگیر و کشته می شود. دزد هم یکی از نقش های سیاه شهروندان در بازی مافیا است.

خواندن این مطلب
تاثیر خرید گربه و حیوانات خانگی برای کودکان [معرفی 6 نژاد برتر گربه]

بردگیم مافیا نقش های بسیار زیادی دارد که تنها بخشی از آنها را اشاره کردیم. برخی نقش های دیگر آن هم به صورت زیر است که البته توضیح کامل آنها در کارتهای بازی در بردگیم مافیا وجود دارد:

نقش های شهروندی در بردگیم مافیا (31 نقش عادی در Mafia)

 1. شهروند ساده
 2.  دکتر
 3. افیون
 4.  کارآگاه
 5.  فدایی
 6.  کلانتر
 7.  جادوگر
 8.  دست کج
 9.  قهرمان
 10. شهردار
 11.  قاضی
 12. گردن کلفت
 13.  دندانپزشک
 14.  افشاگر
 15. گورکن
 16. کارآگاه ویژه
 17.  ناقل
 18. زندان بان
 19. فرشته نجات
 20.  هوادار
 21. صبا
 22. نخبه
 23.  وکیل
 24. جاسوس
 25. نانوا
 26. کشیش
 27. پرستار
 28. قرنطینه چی
 29.  شکارچی
 30.  سیمین
 31. ساقی

نقش های منفی مافیایی در کارت های بازی شب های مافیا

 • مافیا
 • رئیس مافیا
 •  شاه کش
 •  معشوقه
 •  روانکاو
 •  جلب
 • قاتل حرفه ای
 •  سیاه زخم
 •  داروساز
 •  آمپول زن

نقش های نیمه مستقل و خاکستری در بردگیم مافیا

 • جانی
 • مجهول
 • همزاد
 •  مریض

نقش های مستقل در کارت های بازی شب های مافیا

 • هزارچهره
 •  نایب
 •  شیطان صفت
 •  جوکر
 •  گرگ نما
 •  دورگه
 •  سندیکا
 •  عماد
 •  کرونا

بازی Mafia شامل چه کارت هایی هست ؟کارت های بازی مافیا چیست ؟

کارتهای تیم مافیا شامل گادفادر، دزد، ناتاشا، مذاکره کننده و تروریست میشن و تیم شهروندان هم شامل نانوا، جادوگر، نانوا، کارآگاه، دکتر، شهردار، کشیش، تک تیرانداز، جوکر و … هست. هر کدوم از این کارتها یه نقش متفاوت دارن و قابلیت های منحصر بفردشون هیچ بازی ای رو شبیه سری قبلش نمیکنه.

جمع بندی قوانین بازی مافیا و نحوه بازی Mafia

البته که وجود تمام این نقش ها بسیار کار را پیچیده و کنترل را سخت میکند. اما با تعداد بالا میتوانید نقش های مدنظر را وارد بازی کنید و از بردگیم شب مافیا لذت ببرید. مافیا سالهاست که در حال بازی و پیشرفت است که هر روز طرفداران بیشتری جلب میکند. کافیست با نگاه به چشمان افراد، ضمیر آنها را بخوانید، شب را بیدار شوید و نقش خود را انجام دهید، روز ها با صحبت های منطقی جریان سازی کنید و نهایتا با رای گیری، تیم مقابل خود را حذف کنید. برای بازی مافیا لازم نیست حتما بردگیم و کارت های بازی شب مافیا را داشته باشید، با همین قلم و کاغذ هم میتوان یک مافیای خوب بازی کرد. ضمنا بازی های آنلاین مافیا و یا اپلیکیشن های نقش های مافیا و پخش کردن کارت (Mafia) نیز در فضای آنلاین برای دانلود وجود دارد. قوانین بازی مافیا را هم که کامل آموزش دیدید! پس همه چی حاضر و آماده است…

این بازی شب مافیا همچنین اکسپنشن و افزونه های مختلفی نیز دارد که میتوانید آنها را جداگانه تهیه کرده و به بازی اضافه کنید. فراموش نکنید که درست است این بازی بیشتر مخصوص بزرگترها است، اما نباید از آموزش آن به منظور باز شدن ذهن کودکان غافل شد.

رده سنی کشور سازنده مدت زمان بازی درجه سختی دسته بندی تعداد بازیکن
10+ ایران (برگرفته از روسیه) 30 تا 90 دقیقه 3.5 از 5 مافیایی 5 تا 40 نفر

سوالات متداول درباره بازی مافیا و قوانین آن

 • قوانین بازی مافیا ابداع کدام شخص و کشور است ؟

اصل بازی مافیا ساخته کشور روسیه است و به مرور وارد کشورهای دیگر به خصوص ایران شد. درباره تاریخچه بازی مافیا به طور مفصل در متن توضیح ارائه شده است.

 • نقش های اصلی در بازی مافیا کدامست ؟

مافیای اصلی شامل دو نقش مافیا و شهروند بوده است اما به مرور بازی مافیای کلاسیک گسترش یافت و نقش های دکتر و کارآگاه هم به آن اضافه شد. در ادامه نقش های خاص و متفاوتی به بازی بردگیم شب مافیا افزوده شد که شامل روئین تن، نانوا، ساقی، ناتاشا، گادفادر، تک تیرانداز یا اسنایپر و نقش های مختلف دیگر در مافیا شد.

 • چند نوع بازی مافیا وجود دارد و تفاوت آنها چیست؟

همانطور که در متن اشاره شد، بازی مافیا در ابتدا به صورت کلاسیک عرضه شد که با کاغذ و نقش های محدود مافیا و شهروند انجام می گرفت. به مرور نقشهای کارآگاه، دکتر، نقش ساقی، نقش نانوا، گادفادر ، دکتر لکتر، فروشنده و … هم به بازی مافیا اضافه شد و به نام بردگیم شب های مافیا ارائه گردید.

 • تعداد نفرات استاندارد برای بازی مافیا چقدر است؟

بازی مافیا تعداد استاندارد و مشخصی برای بازی ندارد و حتی میتوان با 5 نفر هم آن را بازی کرد. اما هر چه تعداد بازیکنان بیشتر باشد و نقش ها متنوع تر شوند ( با رعایت نسبت تعداد مافیا و شهروندان ) قطعا بازی لذت بخش تری خواهید داشت.

 • بردگیم مافیا چه تفاوتی با بازی اصلی و کارتهای مافیا دارد؟

مافیا را میتوان به صورت کارتی یا با برگه های پاسور یا بر روی کاغذ و دست نوشته بازی کرد. بردگیم مافیا تنها این نقش های بازی مافیا را روی کارت چاپ کرده و راهنمای بازی مافیا را ارائه داده است؛ در اصل بازی تغییری ایجاد نمی شود.

تاثیر خرید گربه و حیوانات خانگی برای کودکان
تاثیر خرید گربه و حیوانات خانگی برای کودکان [معرفی 6 نژاد برتر گربه]
مکانیزم بازی بردگیم
 انواع مکانیزم های بازی های رومیزی و بازی های فکری برای کودکان

پست های مرتبط

۷ دیدگاه. ترک جدید

ممنون از مطلب کاملتون. قوانین بازی مافیا واقعا خیلی سخت و زیاده. همچنان خیلی از نقش های مافیا برای من گنگ مونده و یکم سخته برام

پاسخ

راجع به نقش نانوا در بازی شب مافیا هم بگید لطفا. فکر میکنم خیلی جذابش کرده باشه. از مقاله خوبتون هم تشکر میکنم

پاسخ

mafia کلاسیک با کارت دیگه تقریبا از مد افتاده و همه یا با اپلیکیشن های مافیا یا بردگیم شب های مافیا دارن بازی میکنن. همین باعث میشه قوانین مافیا رو لازم نباشه کامل یاد بگیریم. این برنامه ها به ما کمک میکنن توی نقش های مافیا…

پاسخ

سلام. نقش جوکر در بازی مافیا چیه؟ جزو تیم مافیاست یا شهروند یا یه نقش مستقل محسوب میشه؟

پاسخ

اگر تیم مافیا در شب جان سخت رو بزنن و دکتر هم اون رو نجات بده، اونوقت زره جان سخت میوفته یا عمل دکتر اولویت داره؟ قوانین مافیا چیه در این رابطه؟

پاسخ
ابراهیم فدایی
16 اکتبر, 2021 7:38 ب.ظ

قوانین بازی مافیا یه چیز ثابته؟ ینی فدراسیون یا مرکزی داره؟ یا هرکس میتونه هر طور که میخواد بازی مافیا رو انجام بده؟

پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست