اسباب بازی

بازی رومیزی وینگسپن wingspan

۱ دیدگاه

پیش از پرداختن به اجزای بازی وینگسپن و آموزش بردگیم wingspan ، لازم است بدانیم بازی های رومیزی و بازی های فکری چه نوع بازی هایی هستند؟ به هر نوع فعالیت گروهی یا فردی که در جهت تغییرات مثبت در شخصیت، روحیه و ذهن انجام شود بازی فکری گفته می‌شود.
این فعالیت‌ها باعث می‌شوند افراد بدون در نظر گرفتن جنسیت، سن و نژاد در کنار هم قرار گیرند و در جهت رشد توانایی ذهنی و فکری و گذراندن لحظات شاد مفرح و شاد، اموری را انجام دهند و مغز خود را به چالش بکشند که بیش از هر چیز برای کودکان لازم و ضروری است. بازی‌های فکری گوناگونی امروزه مورد توجه قرار دارند که یکی از آن‌ها را می‌توان بردگیم وینگسپن در نظر گرفت. در ادامه به طور کامل با بازی وینگسپن یا گستره ی بال آشنا خواهیم شد.
اما ابتدا به دسته بندی بازی های فکری رسیدگی خواهیم کرد:

تاثیرات بردگیم وینگسپن و بازی‌های فکری بر کودکان

هر کدام از بازی‌های فکری که در دسته‌بندی‌های مختلف قرار دارند، باعث می‌شوند ذهن افراد درگیر شود و آن‌ها مجبور به فکر کردن، تمرکز کردن، برنامه ریزی و در آخر پیدا کردن راه‌حل شوند. از عمده تاثیراتی که بازی‌های فکری و بوردگیم ها به همراه دارند، می‌توان به جلوگیری از پیری و اختلالات حافظه، بهبود حافظه، قدرت تمرکز و … اشاره کرد. بازی‌های فکری برای همه رنج سنی ساخته‌شده‌اند؛ بنابراین می‌توانید از آن‌ها بهترین استفاده را داشته باشید. اما در ابتدا این کودکان هستند که ارتباط عمیق تری با آنان برقرار خواهند کرد و برای بهبود ارتباط با دنیای بیرون ضروری است.

تاثیرات بردگیم وینگسپن

این دست از بازی‌ها انواع مختلفی دارند که در ادامه با تعدادی از آن‌ها آشنا خواهیم شد.

 1. بازی‌های پازلی: بازی‌های فکری پازلی به گونه‌ای هستند که یک صفحه با تعدادی قطعه پازل در اختیار شما قرار می‌گیرد و طبق تصویری که در داخل جعبه قرار دارد، شما باید قطعات پازل را به گونه‌ای در کنار هم قرار دهید که نهایت تبدیل به نمونه پازل آن عکس شود. این دست بازی ها برای کودکان تا 10 سال به شدت پیشنهاد میشود.
 2. بازی‌های صفحه‌ای یا رومیزی: به گونه‌ای از بازی‌ها گفته می‌شود که بر روی یک صفحه از پیش طراحی شده صورت می‌گیرد و صفحه بازی می‌تواند از نوع کاغذی، پارچه‌ای و تخته‌ای باشد. از انواع این بازی‌ها می‌توان به شطرنج، تخته نرد یا منچ به عنوان بازی های رومیزی abstract و بردگیم وینگسپن به عنوان بازی رومیزی پیشرفته تر اشاره کرد.
 3. بازی‌های نقش‌آفرینی: بازی‌های نقش آفرینی جزو پرطرفدارترین بازی‌ها در میان مردم هستند و در صورتی که شما در جمعی حضور دارید، می‌توانید این بازی‌ها را انجام دهید. سبک این بازی‌ها به گونه‌ای است که هر فرد در قالب یک شخصیت خیالی قرار می‌گیرد و با آن به انجام بازی می‌پردازد؛ مانند پانتومیم و بازی فکری مافیا.
 4. بازی‌های معمایی: این نوع از بازی‌ها به گونه‌ای هستند که در جریان بازی دیگر شانس و اقبال دخیل نیست و شما مستلزم به آن هستید که تمام فکر و تمرکز خود را در بر گیرید تا به پاسخ صحیح برسید.
خواندن این مطلب
کلمات پانتومیم : لیست 200 کلمه برای بازی پانتومیم (ادا بازی)

در ادامه به معرفی یکی از بازی‌های پرطرفدار می‌پردازیم که شما در این شرایط کرونا و قرنطینه می‌توانید با تعدادی از دوستان و آشنایان و یا اعضای خانواده خود در خانه انجام دهید و سرگرم شوید.

بازی رومیزی وینگسپن wingspan

معرفی بردگیم وینگسپن

بازی وینگسپن نمونه‌ای از بازی‌های کارتی است که شما در طول بازی با ماموریت های مختلفی مواجه می‌شوید. در طول بازی وینگسپن شما نقش یک پرنده شناس، پرنده دوست و کلکسیونر پرنده را دارید که جریان بازی شما را به آمریکای شمالی می‌فرستد و شما باید تعداد زیادی از گونه‌های مختلف پرندگان را به زیستگاه خود هدایت کنید. بیش از 900 گونه پرنده در آمریکای شمالی زندگی می‌کنند ولی فقط یک پنجم از این تعداد پرنده‌ها در بردگیم وینگسپن یا «دهانه‌ی بال» به پرواز درمی‌آیند.

بازی از این قرار است که شما با جذب هر پرنده به زیستگاه اختصاصی خود، می‌توانید کارت مربوطه را در منطقه‌ی مناسب برای زندگی آن پرنده، قرار دهید. هر منطقه‌ای که در طول بازی با آن مواجه می‌شوید عملیات اساسی مخصوص خود را دارد که با ورود هر پرنده‌ی جدید به آن منطقه، فعال می‌شود.

بردگیم وینگسپن از تعداد زیادی کارت بازی پرندگان مختلف، کارت‌های پاداش، تاس و برج تاس، تخم پرندگان، توکن ها و زمین بازی تشکیل شده است. در بازی فکری وینگسپن هر شخص ماموریت دارد که با استراتژی خودش پرندگان بیشتری را به سمت زیستگاه خود هدایت کند و در آخر کسی که کارت بازی یا پاداش بیشتری کسب کند، برنده بازی به حساب می‌آید. بوردگیم وینگسپن که در سبک خانوادگی و استراتژیک ارائه شده، می‌تواند هر سلیقه‌ای را درگیر خود کند. هر شخص در بردگیم وینگسپن میتواند 4 زیستگاه مختلف را با قوانین خاص خودش در اختیار داشته باشد و با تهیه توکن غذای مخصوص هر کارت پرنده و با توجه به عدد گستره بال آنها ( همان وینگسپن Wing span ) تعداد بیشتری تخم روی پرندگان قرار دهد.

بازی‌های فکری که عموما در این سبک یا بوردگیم هستند، در کنار مسیر اصلی بازی یک سری راه‌های فرعی دارند که در جریان بازی می‌توانند به شما در جهت بیشتر کردن امتیاز خود کمک بسیاری کند و در استراتژی شما تاثیر گذار باشد. در بازی فکری وینگسپن هر زیستگاه، عملیات و ماموریت فرعی جداگانه و مخصوص خود را دارد که با ورود هر پرنده به منطقه اصلی خود می‌توانید ماموریت را استارت بزنید.

به عنوان مثال اگر استراتژی شما در طول بازی بر مبنای تخم‌گذاری بیشتر باشد، می‌توانید نقشه خود را قبل از وارد کردن هر پرنده اعلام کنید و ماموریت فرعی آن بخش را انجام دهید. اگر تصور شما از بازی وینگسپن به گونه‌ای است که این بازی فقط مخصوص افرادی که علاقه‌مند به حیوانات و پرندگان هستند طراحی شده، باید گفت کاملا در اشتباه هستید؛ وینگسپن به گونه‌ای است که بتواند رضایت همه نوع سلیقه‌ای را با خود همراه داشته باشد. همچنین دقت داشته باشید که امتیاز بندی این بازی بر اساس طول بال پرندگان است که هر کدام ویژگی و خصوصیت مخصوص به خود را دارند.

محتویات جعبه بردگیم وینگسپنمحتویات جعبه بردگیم وینگسپن

 • دفترچه راهنمای بازی وینگسپن
 • / دفترچه بازی خودکار solo (تک نفره)
 • / تابلوی اصلی
 • / سینی و ظرف پرنده‌ها
 • / صفحه امتیاز دهی
 • / نماد بازیکن اول
 • / پنج صفحه برای بازیکنان
 • / تاس ریز و برج تاس
 • / 170 کارت پرنده /
 • 103 توکن غذا /
 • 75 تخم مینیاتوری
 • / 40 مکعب حرکت
 • / 26 کارت پاداش
 • / 16 کارت حالت خودکار
 • / 8 کاشی هدف /
 • 5 تاس مخصوص
خواندن این مطلب
بهترین کافه بردگیم های تهران【 لیست 18 کافه برتر 】

تاریخچه بردگیم وینگسپن

ویدیو آموزش بازی وینگسپن :

 

تاریخچه بردگیم وینگسپن : wingspan از نسخه اصلی خارجی تا تولید در ایران

بازی رومیزی وینگسپن برای اولین بار توسط الیزابت هارگریو ( Elizabeth Hargrave  ) بانوی طراح بازی های فکری آمریکایی، طراحی و تولید شد. بعد از استقبال گسترده مخاطبین و کسب جوایز گوناگون توسط وینگسپن مثل بهترین بازی کارتی سال / بهترین آرت / بهترین بردگیم سال / بهترین بازی سبک family / بهترین بردگیم سولو و فردی / بهترین بازی استراتژیک و … در سالهای 2019 و 2020 ، این بازی با قیمت گزافی وارد ایران شد. به مرور با بررسی بازار گسترده وینگسپن در ایران ، تولید کنندگان داخلی به تولید آن پرداختند. ابتدا تیم هزارتو با تولید نسخه اولیه آن در ایران، بردگیم وینگسپن را فارسی کرد و در دسترس ایرانیان گذاشت اما بدون حاشیه هم نبود. بعد از ارائه رسمی وینگسپن فارسی، تولیدکنندگان اصلی آن در آمریکا به این اقدام و اصطلاحا دزدی اثر شکایت کردند و خب از آنجایی که در ایران قانون کپی رایت وجود ندارد، صرفا منجر به بیشتر دیده شدن این بازی در ایران شد. در ادامه تیم گیمیکال هم نسخه خود از بازی و بردگیم وینگسپن را روانه بازار ایران کرد که نسبت به نسخه هزارتو دارای مزایا و معایبی بود. بهرحال وینگسپن اکنون در ایران موجود شده و نقل محافل شب نشینی بسیاری از گیمر های ایرانی است.

بردگیم وینگسپن چند نفره است؟

یکی از سوال هایی که به احتمال زیاد با آن مواجه می‌شوید، این است که بردگیم وینگسپن چند نفره است؟ در پاسخ به این سوال باید متذکر شد که با توجه به محتویاتی که داخل جعبه قرار دارد، شما می‌توانید از 1 تا 5 نفر به بازی با آن مشغول شوید؛ اما بهترین حالت برای آن 3 نفره است. نکته جالب در مورد بازی وینگسپن، امکان بازی تک نفره و solo آن است.

 

 این بازی که مناسب برای افراد +10 سال در نظر گرفته شده، بین 40 تا 70 دقیقه زمان می‌برد و شما می‌توانید در این مدت زمان کنار دوستان خود تجربه‌ای به‌یادماندنی و لذت بخش را رقم بزنید. از همین رو توصیه می‌شود بردگیم وینگسپن را تهیه کنید و به بازی با آن مشغول شوید تا از ویژگی های خاص آن با خبر شوید؛ ویژگی های خاصی مثل برج تاس، تنوع پرندگان، تاس های متفاوت، اطلاعات کامل پرنده شناسی، تخم های رنگی و سایر مزایای بازی فکری وینگسپن !

مکانیزم بازی بردگیم
 انواع مکانیزم های بازی های رومیزی و بازی های فکری برای کودکان
بهترین کافه بردگیم های تهران
بهترین کافه بردگیم های تهران【 لیست 18 کافه برتر 】

پست های مرتبط

۱ دیدگاه. ترک جدید

در بازی رومیزی یا همون بردگیم وینگسپن میشه بدون استفاده از برج تاس، تاس ریخت؟ دفترچه راهنمای بازی وینگسپن چیزی در این باره ننوشته

پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست